• gallery

Wizyta w Torgelow – niezapomniane wrażenia

Nie milkną echa wtorkowej (17.06) wizyty kamieńskich dzieci w Torgelow. Wspólnie polsko-niemieckie poznawanie historii Słowian przyniosło obu stronom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń.

Skansen w Torgelow  – gospodarz pierwszego dnia projektu ,,Historia Słowian wspólną pasją naszych dzieci’’ – przygotował dla dzieci z Kamienia i Torgelow mnóstwo historycznych atrakcji.

Młodzi uczestnicy obejrzeli zrekonstruowane średniowieczne domy mieszkalne, warsztaty rzemieślnicze ze sprzętami z epoki, dom kupca, tawernę i schronisko dla podróżnych z uwagą wysłuchując zajmujących opowieści o dawnych czasach. Później zapoznali się z wyglądem i brzmieniem średniowiecznych instrumentów: fletów, dud, rogów, bębnów i instrumentów strunowych o wyjątkowym brzmieniu (powszechny szok wywołała informacja, że struny wówczas wykonywano m.in. z jelit kociąt). W średniowiecznej pracowni muzycznej z pomocą Michela Bacha wykonano dziesiątki poprzecznych fletów z łopianu, a wspólne polsko-niemieckie wprawki muzyczne rozbrzmiewały w Skansenie przez wiele godzin.

Nietypowych wyzwań było więcej. Replika średniowiecznej łodzi, którą dzieci płynęły po rzece ,,nie miała silnika’’ i trzeba było wiosłować, co w mieszanej polsko-niemieckiej załodze było zadaniem trudnym do skoordynowania (za to z brzegu wyglądającym bardzo zabawnie). Naczynia też trzeba było zrobić samodzielnie – każdy chętny otrzymywał kulkę wilgotnej gliny oraz mnóstwo instrukcji co i jak należy robić, by osiągnąć zamierzony efekt. Do stanowisk gdzie można było samemu zrobić drewniany nóż, skórzaną sakiewkę i krajkę ustawiały się kolejki chętnych. Oblężenie przeżywał tor łuczniczy, tor ćwiczebny dla rycerzy (uzbrojonych w drewniane miecze i kopie) oraz ,,samoobsługowe stanowisko’’ do robienia średniowiecznych podwieczorków czyli duża miska pełna drożdżowego ciasta, które trzeba było sobie upiec na patyku nad ogniem.

Z tym ogromem skomplikowanych zadań dzieci radziły sobie rewelacyjnie. I świetnie się bawiły zarówno w Castrum Turglowe jak i w zrekonstruowanej osadzie słowiańskiej z IX i X wieku (Ukranenland).  Nakarmione historyczną wiedzą i przesiąknięte magią słowiańszczyzny polskie dzieci postanowiły zamieszkać w osadzie sprzed tysiąca lat i nie wracać do domu aż do jutra…

Większość dzieci z gminy Kamień Pomorski była za granicą pierwszy raz w życiu. To było dla nich wielkie wydarzenie. Zuzia przygotowała sobie w notesiku mini słowniczek polsko-niemiecki, w którym na kilku stronach wypisała najważniejsze słowa. Inni postanowili zrobić podobne słowniczki na kolejne spotkanie z niemieckimi dziećmi.

Przed uczestnikami tego wyjątkowego projektu drugie warsztaty – 24 czerwca w Wolinie. Tego dnia dzieci przyjrzą się produkcji filcu i świec, nauczą się pleść kosze, robić biżuterię, pisać prawdziwym piórem i gotować średniowieczne potrawy.

Założeniem projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta w Wolinie jest zaszczepienie nowych pasji w dzieciach wywodzących się ze środowisk niezamożnych, dla których ograniczenia finansowe były dotąd przeszkodą w pokonywaniu fizycznych i mentalnych granic. Stowarzyszenie poprosiło o pomoc organizacyjną Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., które zarządza budynkami komunalnymi i socjalnymi w gminie Kamień Pomorski. KTBS wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej zrekrutowały dzieci do projektu zapraszając do udziału dzieci niepełnosprawne z terenu powiatu kamieńskiego.

Projekt  jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania) i z uwagi na ogromne zainteresowanie dzieci i rodziców będzie kontynuowany w przyszłości.

Fragment wydarzeń wkrótce na You Tube.